Sezonska motnja razpoloženja
-
Postanete bolj otožni?Ste pogosto izčrpani in brez energije?
-
Vam diši predvsem sladka, slana ali mastna hrana?
-
Se izogibate družbi? Ste na splošno bolj občutljivi?
Morda vas muči sezonska motnja razpoloženja.
Kako si pomagati?
Zdravljenje z antidepresivi
Popolnoma naravno je, da se kdaj počutite slabo. Če pa se otožno obdobje vleče dlje časa in če vam zmanjkuje energije za opravljanje vseh dnevnih nalog, razmislite o obisku zdravnika. To je še posebej pomembno, če imate težave s spanjem, če se je spremenil vaš tek, če se počutite brez moči in celo razmišljate o samomoru ter svojo žalost pogosto tolažite z alkoholom.Zdravnik vam bo lahko predpisal antidepresive.
Kognitivno-vedenjska terapija
Ob pojavu sezonske motnje razpoloženja se lahko obrnete na psihologa ali psihoterapevta. Pri tej motnji se je kot zelo učinkovita izkazala kognitivno-vedenjska terapija.
Svetlobna terapija
V zadnjem času je najpogostejša metoda zdravljenja sezonske motnje razpoloženja tako imenovana svetlobna terapija. Pri tej obliki zdravljenja je pacient izpostavljen svetlobi natančno določenih valovnih dolžin. Raziskave so pokazale, da je najučinkovitejši način v boju proti sezonski motnji razpoloženja kombinacija svetlobne in vedenjske terapije, saj je le nekaj več kot 5 odstotkov ljudi, ki so se zdravili s to metodo, v naslednji sezoni zopet trpelo zaradi simptomov, povezanih s sezonsko motnjo razpoloženja oziroma so se ti pojavljali v zelo mili obliki.
Zdrava prehrana in veliko gibanja
Najbolj blagodejno na naše zdravje vpliva predvsem gibanje na svežem zraku, a tudi telesna dejavnost v zaprtih prostorih dobro vpliva na naše počutje. K boljšemu počutju zagotovo pripomore tudi zdrava in uravnotežena prehrana. Jejte veliko svežega sadja in zelenjave, rib in zdravih maščob ter čim manj predelanih živil.