Srečen zakon pozitivno vpliva na zdravje partnerjev
Raziskava, opravljena na Univerzi v Missouriju, je pokazala, da so ljudje, ki živijo v srečni zakonski zvezi, tudi v starosti boljšega zdravja. Raziskovalci so prav tako ugotovili, da so poročeni pari boljšega telesnega in mentalnega zdravja kot njihovi neporočeni vrstniki ter da razvijejo manj kroničnih bolezni kot ovdoveli ali ločeni. Starostniki, ki jim zdravje peša, si tega lahko znatno okrepijo prav zahvaljujoč trdnemu in osrečujočemu zakonu.
Dr. Christine Proulx je proučevala dolgotrajne zveze – ocenjevala je kakovost zakonske zveze, sodelujoči pa so ji podali tudi oceno lastnega zdravja. Ugotovila je, da dobri ali slabi odnosi v zakonski zvezi vplivajo na posameznikovo zdravje. »Oba partnerja naj se zavedata, da kakovost njune zveze vpliva tudi na njuno zdravje in naj zato na svojo zvezo začneta gledati bolj celostno,« še poudarja dr. Christine Proulx. Ljudje mislimo, da pri procesu staranja pomagajo le zdravila ali več telesne dejavnosti, pozabljamo pa na to, v kako kakovostni partnerski zvezi živimo.
Zakonska zveza med partnerjema ustvari močnejšo vez in tako poskrbi za njuno boljše počutje in manj stresa. Dr. Proulx se zdi zelo pomembno, da bi zdravniki pri obravnavi svojih bolnikov namenili več pozornosti tudi temu, v kakšnem partnerskem odnosu živijo. Znanstvenica še misli, da bi bilo tudi zdravljenje kroničnih bolezni pri starostnikih bolj uspešno, če bi se zdravniki zavedali, kako pomembna sta zakonski partner in družina pri procesu zdravljenja bolezni. »Če zakonci razumejo partnerjevo bolezensko stanje, bo zdravje obeh zakoncev neprimerno boljše,« še dodaja dr. Proulx.
Dr. Proulx je analizirala podatke 707 poročenih parov, ki so sodelovali v 20-letnem projektu Marital Instability Over the Life Course (Nestabilost zakonske zveze tekom življenja, op. p.).
Vir: Psych Central Newsl Foto: Freedigitalphotos.net